Руското министерство на труда ще обсъди експеримент за въвеждане на четиридневна работна седмица в предприятия, включени в националния проект за повишаване на производителността, пише вестник “Известия”, предаде БГНЕС.
Изданието се позовава на Пьотър Заселски, заместник-министър на икономическото развитие.
Отбелязва се, че списъкът на компаниите включва предприятия в сферата на преработвателната промишленост, селското стопанство, научните и техническите дейности, както и строителството.
“В предприятията <…> работниците не правят нищо през 30-40% от времето. Нашата задача е не да съкратим работния ден, а да ги направим полезни”, обясни зам.-министърът.
Заселски добави, че към момента няма ясни параметри за периода за извършване на прехода към четиридневна работна седмица. Окончателното заключение относно намаляването на работната седмица, според него, може да се направи, когато схемата се тества в голям брой компании, тъй като експеримент в рамките на само едно предприятие ще бъде неубедителен.
Темата за възможен преход към четиридневна работна седмица в началото на юни засегна премиерът Дмитрий Медведев. Според него това е реално, но “не на момента”.
“Това трябва да бъде придружено от повишаване на производителността на труда, от една страна, ако това е пълноценна работна седмица и, разбира се, запазването на наличните заплати”, заяви Медведев.
Идеята беше подкрепена от Федерацията на независимите синдикати, а министерството на труда и социалната защита трябва да информира правителството за позицията си до края на септември.
Министърът на икономическото развитие Максим Орешкин заяви пред РИА Новости, че преходът е възможен само, ако нивото на доходите и производителността на труда са високи.
От своя страна, според проучването, повечето работодатели в Русия не подкрепят прехода към четиридневна работна седмица.
Дискусиите са закрити за тази страница