Русия и Турция се договориха за напечената ситуация в Сирия

Турция и Русия постигнаха споразумение за урегулиране на ситуацията в сирийската провинция Идлиб. Това стана ясно на срещата на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган и неговия руски колега Владимир Путин в Москва снощи.

„Русия и Турция договориха документ за съвместно урегулиране на ситуацията в Сирия“, каза Путин. “Той определя решенията, които ние, заедно с президента на турската република г-н Ердоган, разработихме по време на над шест часа консултации”, каза Путин.

Документът беше прочетен от руския външен министър Сергей Лавров.

Москва и Анкара са постигнали споразумение да създадат коридор за безопасност в провинция Идлиб в района на сирийската магистрала М4.

“Страните се договориха да се създаде защитен коридор на шест километра на север и на шест километра южно от магистрала М4. Конкретните параметри за функционирането на коридора за безопасност ще се договорят от министерствата на отбраната на Руската федерация и Турската република в рамките на седем дни”, се казва в съобщението.

От 15 март Русия и Турция ще започнат съвместно патрулиране по магистрала М4 в Сирия от населения пункт Трумба до селището Айн ал-Хабр.

“На 15 март 2020 г. ще започне съвместен руско-турски патрул по магистрала М4 от селището Трумба, на два километра западно от Саракиб, до селището Айн ал-Хабр”, се казва в документа.

Боевете в сирийския Идлиб ще бъдат прекратени по цялата линия на съприкосновение с начало на прекратяването на огъня на 6 март, петък.

„Ние ще въведем примирие възможно най-скоро, след което ще постигнем съгласие за по-нататъшни стъпки,“ подчерта Ердоган. „Тази вечер в 00:00 ч. в полунощ, ще бъде въведено примирие.“

Турският президент Ердоган обеща, че Анкара “ще окаже съдействие на сирийските бежанци по въпроса за завръщането им в родината”.

В същото време Ердоган каза, че Турция си запазва правото да отговори на действията на сирийските войски.

“Турция си запазва правото да отговори на всякакви атаки от страна на режима (на сирийския президент Башар ал Асад) със свои сили”, заяви турският лидер.

Ердоган каза в изявлението си, че Дамаск “е отговорен за нарушаването на споразуменията по Идлиб и нестабилността в региона”. Турският президент изрази мнение, че по този начин сирийското ръководство “се опитва да формира нови вълни от бежанци и да създаде допълнителен натиск върху Турция”.

Русия и Турция отбелязват своята решимост да се борят с всички проявления на тероризма. Двете страни заявиха, че потвърждават ангажимента си към сирийския суверенитет.

“Изхождаме от необходимостта да спазваме принципите на суверенитет и териториална цялост на Сирия. Освен това сме убедени, че не трябва да допускаме отслабване на борбата срещу международния тероризъм”, добави руският президент.

“Сирийският конфликт няма военно решение и трябва да бъде разрешен в резултат на политически процес, воден от самите сирийци в съответствие с резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН”, се казва в изявлението.

Страните подкрепят предотвратяването на „принудително разселване на хора“ и „улесняването на безопасното и доброволно завръщане на бежанци и вътрешно разселени лица до местата им на пребиваване в Сирия“.

“Надявам се, че тези споразумения ще послужат като добра основа за прекратяване на военните действия в зоната на деескалация на Идлиб, ще сложат край на страданията на цивилното население и нарастващата хуманитарна криза и ще създадат условия за продължаване на мирния процес в Сирийската Арабска Република между всички конфликтни страни”, каза той. „Тесните лични взаимоотношения между лидерите на Руската федерация и Турция ни позволяват да намерим общи подходи за решаване на международните проблеми“, каза Путин. „Преговорите с Ердоган не бяха лесни, но завършиха положително“, допълни руският президент.

„Не винаги сме съгласни с нашите турски партньори в техните оценки за случващото се в Сирия, но всеки път в критични моменти, разчитайки на постигнатото високо ниво на двустранни отношения, до този момент успявахме да постигнем обща позиция по възникналите спорни въпроси и да стигнем до приемливи решения. Това се случи и този път”, каза Путин.

Турският президент Тайип Ердоган покани своя руски колега Владимир Путин да посети републиката по случай 100-годишнината от установяването на дипломатически отношения между двете страни.

“Тази година отбелязваме 100-годишнината от установяването на нашите дипломатически отношения. По този повод поканихме Путин да посети страната ни”, заяви Ердоган на пресконференцията с Путин.

В заключение Путин благодари на Ердоган за посещението, нарече разговорите за Сирия трудни, но отбеляза, че те са завършили положително.

“Искам да благодаря на г-н президента за това, че направи възможно идването си в Москва днес, за да потвърди нивото на отношенията ни. Искам да благодаря на всички турски колеги за упоритата, трудна, но конструктивна работа, която завърши, по мое мнение, с положителен резултат”, каза руският лидер.

Говорителят на руския президент Дмитрий Песков съобщи след срещата, че Владимир Путин ще информира президента на Сирия Башар ал Асад за преговорите с Турция.

Срещата идва на фона на нарастващото напрежение в северната част на Сирия, провинция Идлиб, където подкрепеният от Русия режим на Башар ал Асад е насочен срещу цивилни и турски войници, създаващо перспективата за пряк сблъсък между руските и турските сили.

В своето встъпително слово в Кремъл Путин благодари на Ердоган за приемането на поканата му за преговори във връзка с настъпилата ескалация.

“Благодаря ви, че дойдохте. Винаги има за какво да говорим, но сега ситуацията в добре познатата област – Идлиб – ескалира толкова много, че изисква нашия пряк, личен разговор”, каза той, изказвайки съболезнованията си за падналите турски войници.

“Загубата на живот винаги е голяма трагедия. За съжаление, както ви казах по телефона, никой, включително сирийските военни, не знаеше за местонахождението на вашите (турските войници)”, добави той.

Путин продължи с това, че сирийският режим е претърпял големи загуби в Идлиб.

“Трябва да направим така, че нищо подобно да не се случи отново и да не се разрушат руско-турските отношения, към които аз, а както знам и вие, се отнасяме много внимателно”, каза той.

Сирийският режим и неговите съюзници Русия и Иран последователно нарушават условията на прекратяването на огъня през 2018 г. Атаките срещу последната опозиционна крепост драматично се засилиха и предизвикаха нови вълни от бежански потоци, които се придвижват към турската граница, поставяйки страната в тежко положение, като тя вече е домакин на 3,7 милиона сирийски бежанци.

В резултат на това Турция, която има втората по големина армия в трансатлантическия съюз НАТО, през последните седмици насочи войски и техника в региона, за да спре сирийския режим и да избегне вълната от бежанци.

Инцидентът, който подейства като преломна точка в регионалното напрежение, беше убийството на повече от 34 турски войници при атаки на режима миналия месец. В отговор Анкара започна операция „Пролетен щит“ срещу целите на режима в Идлиб.

В момента турски войници са разположени в региона, за да защитят местното население и антитерористичните групи. Анкара също полага усилия да поддържа дипломатически отношения с Русия с надеждата да се намери политическо решение.

През последните няколко години Ердоган и Путин работиха в тясно сътрудничество, за да се опитат да разрешат деветгодишния конфликт, доказвайки, че уникалният диалог между двамата лидери може в крайна сметка да преодолее различията.

Разговорите в Москва бележат 10-та среща за малко повече от година между Путин и Ердоган, които се наричат един друг „скъп приятел“.

Турция изпрати хиляди войски в Идлиб, за да отблъсне армията на сирийския режим, докато Русия, която помогна на Асад да възстанови по-голямата част от територията на страната, сигнализира, че няма да стои бездействаща.

Опитът на сирийския режим да превземе Идлиб принуди близо милион цивилни да избягат от домовете си и подтикна Ердоган да отвори границата на Турция с Гърция за бежанци и мигранти.

Турция е домакин на около 3,6 милиона сирийски бежанци и казва, че не може да се справя повече. Ердоган предупреди Европа в сряда, че трябва да подкрепи “политическите и хуманитарни решения на Турция в Сирия”, ако иска да избегне повторение на миграционната криза от 2015 г.

Анкара иска силите на Асад да прекратят нападението си над провинцията и да се изтеглят зад линиите, договорени в рамките на споразумението от 2018 г. с посредник Русия в Сочи.

Кремъл, който стартира въздушна война в подкрепа на Асад през 2015 г., вижда в това ключов успех на външната политика на Путин – с новооткриване на военни бази в Сирия, които установяват Москва като основен играч в Близкия изток.

Дискусиите са закрити за тази страница