Проф. Николай Овчаров разкри, че Божков му е предложил работа

Решението за отмяна на изложбата ни в Лувъра е правилно. Християнски икони не могат да бъдат изложени в изложба, която е ислямска. Това каза археологът проф. Николай Овчаров в ефира на БТВ. Той припомни, че османското завоевание унищожава не само държавите, но и тяхното изкуството. „Разрушени са хиляди църкви и манастири. Съсипани са много ръкописи. Археологът подчерта, че развитието на християнското изкуството по време на робството е силно ограничено, но остава крепител на българския народ. „Християнството е съхранило българския народ по време на Турското робство. Именно затова не е логично да се поставя такава тема на изложбата“, подчерта той.

Проф. Николай Овчаров коментира и казуса с частната колекция на бизнесмена Васил Божков. „Изнасят се само каменните статуи. Златното съкровище е уникално. За него ще се направят специални контейнери, с които ще се изнесат експонатите“. „Още през 2004 г. президентът Георги Първанов предложи да се амнестират големите частни колекции. В началото на 2005 г. министърът на културата Нина Чилова започна борба с частните колекционери. Аз участвах в екипа, в който подготвяхме новия закон за културното наследство. Аз бях първият, който видя тази уникална изложба. Беше ми предложена работа от самия Божков, но аз отказах. Причината за това бе неяснотата около законността на артефактите“, разкри проф. Овчаров. Той призна, че е имало пропуски в закона, които са позволили на бизнесмена да не регистрира голяма част от колекцията си.

„В този период се въведе термина „държател“, ако не се докаже произхода на експонатите. Част от колекцията нямадокументи за произход. В разпоредбата, която сега се подготвя, тези вратички в закона се премахват“, увери той.

Припомняме, че за преместването на картините съобщи културният министър Боил Банов. Пред журналисти той обясни, че след като пристигнат в Министерството на културата картините и антиките на Божков ще бъдат съхранявани в депата на Националната художествена галерия. Предстои на съкровището на Божков да бъде направен анализ, който бе поръчан от прокуратурата на културното министерство. Още миналата седмица стана ясно, че 2700 предмета от колекцията на хазартния бос не са регистрирани по надлежния ред. Само за 212 предмета е спазена цялата процедура и именно те са пътували на изложби в страната и чужбина. Останалите не са минали през анализ и категоризация. Преди години Васил Божков е подал заявление, че иска да се направи такава, но самият процес не е завършен, тъй като самите предмети не са били предадени на регионалния исторически музей. Причината се крие във факта, че в закона за културното наследство нямало краен срок за това, нито пък краен срок за приключване на целия процес по регистрация. Именно това сега ще нищи и работната група.

По време на проверката трябва да се разбере какъв е произходът на предметите, дали са изключителна ценност, каква е реалната им стойност и дали са истински. Ако има съмнения за автентичността за някои от артефактите, то анализът вероятно също ще отнеме повече време от 2 месеца и вероятно ще се наложи да ги изпратят за анализ в европейски лаборатории.

Дискусиите са закрити за тази страница