Стотици декари в Карловския регион застрашени от горски пожари. Стърнища и изоставени ниви се запалват без да бъдат уведомени противопожарните служби и горските служители. Заради сухата зима и топлото време областният управител на
Високи температури, трайни засушавания и човешка небрежност отварят път на огнената стихия. Голяма част от унищожителните горски пожари започва от малки огнища в близост до пътища и обработваеми площи. В Карловския регион подобна гледка тази пролет не е изключение.
Преди дни по неизвестни причини се запалили изоставени ниви над село Горни Домлян. Огънят забелязали земеделски производители. Информирали кмета, а той се обадил на тел 112.
Тошо Томанов, кмет на с. Горни Домлян, община Карлово: В рамките на 5-10 минути пристигна противопожарна служба.
Вятър със скорост 15 км в час разпространил пламъците на фронт от 400 м. Опасността станала сериозна и за гората и за пътниците във влак по ЖП линията София-Бургас
Тошо Томанов, кмет на с. Горни Домлян, община Карлово: Линията и боровата гора, която виждате насреща, ако беше пламнала, нямаше да я спасят.
От Изпълнителната агенция по горите предупреждават, че пожароопасна обстановка вече има в осем области в страната. Там са взети и специални охранителни мерки. В сила е забрана за паленето на огън в горски територии и на 100 мот техните граници.
Мирослав Джупаров – директор на ИАГ: За съжаление, тази година спрямо миналата отбелязваме ръст на пожарите, като от началото на годината са регистрирани 180 пожара, които са засегнали близо 9500 декара.
Затова горските служители подготвят и нова мащабна кампания. На площ над 16 000 декара предвидени за залесяване.
Мирослав Джупаров – директор на ИАГ: Най-вече тези, които са били опожарени през миналата година.
За седмицата на гората, която стартира на 1 ви април различни организации и държавни институции са инициирали локални залесителни акции. В тях ще се включат и голяма част от ловно-рибарските сдружения в страната.
Дискусиите са закрити за тази страница