Две нашенки се върнаха от Китай с висока температура, наблюдават ги за коронавирус

Трима души общо са под наблюдение в България заради новия коронавирус. Две българки, завърнали се от Китай и Тайланд с температура, са в болници – едната е в София, а другата – в Добрич. Под наблюдение остава и мъжът, също завърнал се от Китай, за който вчера стана ясно, че е приет във ВМА.

„Засега няма данни да са болни от коронавирус. Държавата полага всички необходими мерки за безопасността на хората“. Това стана ясно по време на брифинг на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев.

Той подчерта, че на летището ще бъдат поставени нови 3 термокамери за проверка на пътници, идващи в страната ни, като предпазна мярка срещу новия китайски вирус. „До седмица се очаква да бъдат налични още 3 термокамери – по една за летищата в Бургас, Варна и терминал 1 на летище София. Поръчано е и специално облекло и маски, които също ше бъдат доставени“, ангажира се министър Ананиев.

Държавният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев каза, че България е предприела необходимите мерки. Той призова всички граждани да проявят разбиране към ситуацията и даде два примера с две пътнички, завърнали се у нас – едната от Лондон, а другата от Китай, но завръщаща се от провинция, която не е засегната от вируса. Жената от Лондон не оказала съдействие на проверяващите на летище София, а другата, заради скъсана маска по време на полета, заявила на екипажа, че вече е заразена с коронавирус и има нужда от помощ. „Искам да помоля всички граждани да проявяват спокойствие, защото всички мерки, които взимаме са в интерес и на тях и на техните близки“, каза доц. Кунчев.

Другата пациентка, която е била с температура, е жена от Добрич, пристигнала от Тайланд. При жената, върнала се от Китай, вече е доказан друг вирус – метапневмовирус, а тази от Добрич от вчера вече е без температура и симптомите постепенно отшумяват, обясни доц. Кунчев.

„Взети са проби и се анализират. Създадена е необходимата координация между лечебните заведения у нас. Пациентите са под наблюдение. Страната ни предприема необходимите здравни мерки“, категоричен бе Ананиев. Той заяви, че ако задръстим системата със случаи, неотговарящи на критериите за коронавирус, няма да сме ефективни.

„Нека не се паникьосваме. Първите реактиви, с които ще може да се установява наличието на коронавирус у нас, ще са налични в края на тази седмица и от вторник в Националната референтна лаборатория по грип и остри респираторни заболявания ще могат да се правят тестове за поставяне на диагноза за този вирус. Така България ще бъде сред първите държави в Европа, която разполага със собствени тестове. Това обясни проф. д-р Тодор Кантарджиев, шеф на Националния център по заразни и паразитни болести.

Д-р Кунчев изрази надежда, че скоро ще има ваксина срещу заболяването. „Трупа се все повече опит. Работи се във всички лаборатории. Към момента България прави всичко възможно да сведе риска от зараза до минимум. Важното е тези случаи да бъдат хващани навреме, за да ограничим разпространение на заболяването“, коментира той.

„Коронавирусите циркулират постоянно. Те са причина за възпаленията на горните дихателни пътища през зимата. Има тестове, които доказват наличието на мутирали коронавируси. Сега сме поръчали тестове, които да показват наличието на новия коронавирус“, каза още проф. Кантарджиев.

Кирил Ананиев  припомни и, че от началото на седмицата е сформирана и междуведомствена работна група, която включва експерти от МЗ, Центъра по заразни и паразитни болести, главният държавен здравен инспектор, ДАНС, МВР, Министерството на външните работи и Български червен кръст, които следят ситуацията. Създадена е и организация между лечебните заведения в случай на зараза у нас. Поддържа се и непрекъсната връзка със СЗО и Европейската комисия. Ананиев обясни и че здравното министерство поддържа непрекъсната връзка с МВнР, за да получава информация за всички български граждани, които се връщат от България.

Дискусиите са закрити за тази страница