Бизнесът иска незабавни оставки заради скъпия ток

Бизнесът иска незабавни оставки заради високата цена на тока за индустрията. Работодателите ще предприемат радикални действия, ако не бъдат сменени ръководствата на БЕХ, ТЕЦ Марица Изток 2 и енергийната борса, става ясно от остра декларация на педставителните на национално равнище организации на работодателите – АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, разпространена до медиите.

Бизнесът в България казва „СТИГА ВЕЧЕ!“, няма да търпим повече да се ограбва трудът на нашите работници! Искаме незабавни оставки! На ръководството на БЕХ. На ръководството на ТЕЦ „Марица Изток 2“.На ръководството на БНЕБ, се казва в официалната позиция.

И се добавя: „Ние, представителните на национално равнище организации на работодателите – АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, си запазваме правото за всички позволени от закона радикални действия с цел защита на интересите на нашите членове.“

Няма други причини родната индустрия да плаща от 20 до 50 на сто повече за електроенергия от конкурентите си в Европа, освен некадърно и/или корумпирано управление на БЕХ, ТЕЦ „Марица Изток 2“ и БНЕБ, се казва още в документа.

Поредният връх на цинизма и престъпното безгрижие бе достигнат в неделя, 9 февруари 2020 г., когато цената в България беше не просто най-висока в Европа, а над ДВА пъти по-висока от средната в Европа и над 40 пъти по-висока от тази в Германия!“, се посочва в декларацията.

Ето и пълният текст на декларацията:

„От началото на годината цената на електроенергията за индустрията в България е най-висока в цяла Европа! Това добре се вижда при сравняването на цените на борсовия сегмент „Ден напред“, на който се търгуват около 2/3 от количествата на свободния пазар и който е референтният пазар за цената на тока както за институциите, така и за търговците, производителите и потребителите. Единствената по-висока цена, тази в Гърция, е несъпоставима, тъй като включва и някои мрежови такси, освен активната енергия. Да, ние имаме най-скъпия ток, а трябва да прибавим към тази цена и ненотифицираните държавни помощи, които доплащаме допълнително за всеки мегават чрез таксата „Задължение към обществото“. И така, няма грешка, няма увъртания! Бедна България се е докарала до там, индустрията й да плаща от 20 до 50 на сто повече за електроенергия от конкурентите си в Европа. И за това няма други причини, освен некадърно и/или корумпирано управление на БЕХ, ТЕЦ „Марица Изток 2“ и БНЕБ.

БЕХ е монополист на борсата и очевидно използва монопола си като не управлява според регламента РЕМИТ предлагането, а управлява във вреда на българската индустрия и българската икономика. Във вреда на България!

ТЕЦ „Марица Изток 2“ упорито не изпълнява препоръките на КЕВР да продава на цени над 93,33 лева за мегаватчас, престоява и трупа загуби, а индустрията внася електроенергия на значително по-високи цени. Да, при некадърното и/или корумпирано управление на енергетиката България от страна, изнасяща над 15% от произведената електроенергия, съкрати производството с тези 15% и се превърна във вносител.

БНЕБ за 2 години така и не разбра, че трябва да предложи стандартизирани по време продукти на пазара на „Дългосрочни договори“ и че не е нормално да има възможност да се оферират отклонения от – 100% до +500% и т.н. и т.н.

Поредният връх на цинизма и престъпното безгрижие бе достигнат в неделя, 9 февруари 2020 г., когато цената в България беше не просто най-висока в Европа, а над ДВА пъти по-висока от средната в Европа и над 40 пъти по-висока от тази в Германия!

Работодателските организации многократно са посочвали пороците на системата, от които се възползват енергийните олигарси на прехода, прекрачвайки често Закона в свой интерес и в ущърб на цялото общество.

Бизнесът в България казва „СТИГА ВЕЧЕ!“

Няма да търпим повече да се ограбва трудът на нашите работници!

Искаме незабавни оставки!

На ръководството на БЕХ.

На ръководството на ТЕЦ „Марица Изток 2“.

На ръководството на БНЕБ.

Ние, представителните на национално равнище организации на работодателите – АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, си запазваме правото за всички позволени от закона радикални действия с цел защита на интересите на нашите членове.“

Дискусиите са закрити за тази страница