Да бъде обявена извънредна ваканция за учениците от 28 януари до 2 февруари включително. За това ще настояват директорите на училища, съобщи Диян Стаматов – председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ).
„След завършването на първия учебен срок, допълнителните дни биха допринесли: за реална почивка на учениците; за нормализиране на трудната ситуация с отсъствието на учителите поради заболяване или карантиниране; за откъсване на всички ученици за седмица от училищната среда и възможност за нормално започване на втори учебен срок“, аргументират се от СРСНПБ.
Стаматов уточни, че искането ще бъде внесено официално в просветното министерство в понеделник. И добави, че директорската гилдия се надява на „подкрепа от МОН и от социалните партньори в образованието“.
По-рано в събота при гостуването си в БНТ министърът на образованието и науката проф. Николай Денков декларира амбиция всички училища да останат в присъствена форма на обучение поне до края на първия срок. Според него новият план за справяне с пандемията е адекватен на сегашната ситуация и позволява прехвърлянето на учебен процес в електронна среда само там, където това наистина е необходимо.
„Логиката е, че ако има проблем с паралелка, с училище, се затваря локално, а не в цялата страна както преди. Имаше случаи на директори на училища, които казват: „При нас не е имало нито един заразен ученик или учител, а пък си седим затворени“, посочи Денков.
Очакванията са, че вариантът Омикрон на коронавируса ще доведе до повече болни деца в училище, но според министъра това не е нещо извънредно, защото процентът заболели деца се е увеличил леко и при навлизането на варианта Делта. „Новото е, че трябва да сме готови за много бързо нарастване на новозаразените“, допълни той.
И коментира, че ако не беше предприет нов подход за справяне с пандемията, основан на възможностите за интензивно лечение, а не на броя на случаите, София трябваше вече да бъде затворена. Денков отново напомни, че родителите разполагат с възможност да задържат детето си на онлайн обучение вкъщи, ако имат притеснения, свързани с вируса.
Просветният министър добави, че се обмисля следващата учебна година (2022/2023) да започне с десет дни по-рано – на 5 септември, „за да има време за преговор и наваксване на материала“. Решението обаче ще бъде взето само при консенсус в обществото, подчерта проф. Денков.
Дискусиите са закрити за тази страница