Президентът Румен Радев днес ще се срещне с краля на Йордания Абдула II. Заедно със съпругата си държавният глава ще бъде приет в кралския дворец в Аман. Фокус на разговорите се очаква да бъдат задълбочаване на двустранните отношения, стимулиране на търговско-икономическото и инвестиционно сътрудничество, както и партньорството в сферата на отбраната и сигурността.
Още вчера държавният глава обаче изтъкна и възможността за развитие и в сферата на образованието, след като посети уникалния научен център, създаден под егидата на ЮНЕСКО – SESAME.
С държавния глава е и бизнес делегация с представители на над 30 компании, което предполага усилени разговори в икономическа насока.
Късно снощи Румен Радев се срещна с членове на българската общност в Йордания, както и с йорданци, завършили в български висши училища.
„За мен вие, нашите сънародници, и приятелите на България – йорданци, завършили в български висши учебни заведение, сте мостът между нашите две държави. В днешния динамичен глобален свят, в който свързаността се измерва с контактите между хората, именно вие сте тази жива връзка“, обяви Радев.
„Нашите две държави никога не са били в по-добри отношения от сега. Затова има много причини, една от тях обаче е вашата работа тук, като българи, и като възпитаници на българската образователна система и на България, да правите така, че да градите доверието между нашите държави и народи. За България Йордания е държава, която полага всички усилия в този много сложен регион, регион на кризи, да гради сигурност, мир и стабилност. Това се вижда от всички, вижда се от България, от ЕС, затова правим всичко възможно да продължаваме и да правим по-динамичен диалога на най-високо ниво, защото от него зависи как ще се развиват и отношенията ни във всички останали сфери от взаимен интерес, посочи президентът пред събралите се.
Искаме да развиваме сътрудничеството във всички сфери. Имаме голям голям потенциал, за съжаление специално в областта на икономическото сътрудничество не сме го разгърнали така, както можем да го направим, посочи Радев и изтъкна, че точно затова е придружаван от представители на толкова много български компании, основно от отбранителната индустрия и от сферата на високите технологии.
В срещата с президента Румен Радев и външния министър Екатерина Захариева, която също е част от делегацията, нашите сънародници поискаха да могат да учат български език в посолството. В отговор държавният глава обясни, че инициативата трябва да бъде от тях, но призова посланикът да започне разяснителна кампания за откриване на неделно училище.
Дискусиите са закрити за тази страница