Почина писателят Амос Оз

Израелският писател Амос Оз е починал на 79-годишна възраст, съобщиха световните агенции.

Той е роден на 4 май 1939 г. в йерусалимското предградие Керем Авраам, в семейството емигранти-ционисти от Източна Европа. През 1954 г., две години след самоубийството на майка си, се преселва в кибуца Хулда, където живее и работи до 1986 г. Там той променя фамилията си от Клаузнер на Оз („сила“).

Следва философия и литература в Еврейския университет в Йерусалим (1960 г. – 1963 г.). По време на своето следване, през 1961 г., публикува и първите си разкази, последвани от серия статии и есета за арабско-израелския конфликт.

Оз участва през 1967 г. в шестдневната война в Синай и във войната от Йом Кипур от 1973 г. След шестдневната война се застъпва активно за мирно решение на палестинския проблем, като един от основателите на антивоенното движение „Мир сега“. Той подкрепя идеята за две отделни държави – Израел и Палестина, с две отделни столици в разделения Йерусалим.

От средата на 80-те години преподава в Оксфордския и Еврейския университет. През 1986 г. Амос Оз заедно със своето семейство напуска кибуца Хулда и се преселва в Арад в пустинята Негев.

Амос Оз е един от най-популярните еврейски писатели, наричан е еврейския Толстой, пише на иврит, автор е на 18 книги и над 450 есета, преведени на 37 езика и издавани в 39 страни. Носител е на многобройни награди и през последните години бе сред най-сериозните кандидати за Нобелова награда за литература. През 90-те години издава романа си „Същото море“. В него разказва за житейските и любовните истории на семейство български евреи, емигрирали в Ерусалим. Присъства и техният спомен за родната им България.

Снимка: Wikipedia

Дискусиите са закрити за тази страница