По време на строителството на метрото в Солун са извадени стотици хиляди археологически находки и е открит цял древен град.
Изграждането на метрото в Солун започна през 2006 г., но се забави заради огромните по обем археологически работи. През това време са открити около 300 000 артефакта, а последният е статуя на Афродита.
Разкопките в района на две станции на метрото в историческия център на Солун – на станциите „Агия София“ и „Венизелос“, са помогнали да се определят принципите на градоустройство на Солунот основаването му до края на късната античност. Градът е проектиран в съответствие със стандартите на елинистичните центрове на Изтока. Улиците са били перпендикулярни една на друга, по тях е имало както жилищни сгради, така и производствени помещения. Така са запазени и в римско време. През IV в. от н.е. мраморни улици са били заобиколени от колони, а от двете им страни са се издигали големи сгради с разкошни мозаечни подове и статуи, посочват археолозите.
Сред представените артефакти е златен венец от погребение от края на IV – началото на III в. пр.н.е., множество накити, глинени скулптури, съдове от елинистичната епоха. Според археолозите, находките помагат за възстановяването на неизвестни страници от историята на града и на Гърция.
Дискусиите са закрити за тази страница